W sytuacji, gdy nie ma testamentu w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe. Czyli to kodeks cywilny określa, kto jest spadkobiercą.

Czy tylko w takiej sytuacji? Nie! Unieważnienie testamentu oraz zrzeczenie się praw do spadku przez osoby wymienione w testamencie to kolejne sytuację, gdy krewni dziedziczą według ustawy.

Niestety dziedziczenie ustawowe to długa wyliczanka, ale nie da się tego inaczej przedstawić!  Żeby ustalić jak to jest w Twoim przypadku musisz „przejść” kolejne grupy sprawdzając, która odpowiada Twojej sytuacji.

Dzieci i małżonek

W pierwszej kolejności do spadku powołani są dzieci spadkodawcy  i małżonek.

Dziedziczą w częściach równych, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż  ¼  spadku. Jeśli dziecko nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego dzieciom w częściach równych.

Małżonek i rodzice

Gdy spadkodawca nie miał dzieci do spadku dochodzi jego  małżonek i rodzice. Każdy z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy,  otrzymuje ¼  całości spadku.

Gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi ½ spadku.

Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi ½ spadku.

Rodzice

Jeśli zmarły nie pozostawił dzieci i  małżonka do dziedziczenia powołani są rodzice w częściach równych. Jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku-  udział, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeśli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając dzieci, jego udział przypada tym dzieciom.

Małżonek

Cały spadek przypada małżonkowi, gdy brak dzieci spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich dzieci.

Dziadkowie

W przypadku braku dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa spadkodawcy  cały spadek przypada dziadkom, którzy dziedziczą w częściach równych.

Pasierb

W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka i krewnych spadek przypada w częściach równych dzieciom małżonka spadkodawcy

Gmina

Brak małżonka spadkodawcy, jego krewnych, dzieci małżonka- spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Jeśli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek otrzymuje Skarb Państwa.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *