Jestem po rozwodzie . Czy była  żona będzie po mnie dziedziczyć spadek?- z takim pytaniem zwrócił się ostatnio Klient w trakcie rozmowy dot. uregulowania jego spraw majątkowych.

Odpowiedź brzmi – Nie.  Ale uwaga! Decydująca jest data uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.

Separacja

W przypadku małżonków i byłych małżonków trzeba pamiętać, że także separacja ma wpływ na dziedziczenie. Dziedziczenie ustawowe nie ma wtedy zastosowania.

Co się dzieje jeśli jeden z małżonków umrze w trakcie postępowania o rozwód?

Małżonek jest wyłączony także od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca (czyli zmarły) wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. W innych przypadkach jeżeli jedna ze stron umrze w trakcie postępowania, sprawa zostanie umorzona i małżonkowie będą po sobie dziedziczyć.

Warto wiedzieć, że wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Z takim żądaniem może wystąpić do sądu  każdy ze spadkobierców ustawowych.

Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku (czyli od śmierci spadkodawcy).

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku-  Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *