Jestem po rozwodzie . Czy była żona będzie po mnie dziedziczyć spadek?- z takim pytaniem zwrócił się ostatnio Klient w trakcie rozmowy dot. uregulowania jego spraw majątkowych.
Odpowiedź brzmi – Nie. Ale uwaga! Decydująca jest data uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.
Separacja
W przypadku małżonków i byłych małżonków trzeba pamiętać, że także separacja ma wpływ na dziedziczenie. Dziedziczenie ustawowe nie ma wtedy zastosowania.
Co się dzieje jeśli jeden z małżonków umrze w trakcie postępowania o rozwód?
Małżonek jest wyłączony także od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca (czyli zmarły) wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. W innych przypadkach jeżeli jedna ze stron umrze w trakcie postępowania, sprawa zostanie umorzona i małżonkowie będą po sobie dziedziczyć.
Warto wiedzieć, że wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Z takim żądaniem może wystąpić do sądu każdy ze spadkobierców ustawowych.
Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku (czyli od śmierci spadkodawcy).
Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.
A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.