Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Dowiedziałeś się powołaniu do spadku? Masz trzy wyjścia:

  1. Przyjąć spadek (bierzesz wszystko : majątek i długi)
  2. Odrzucić spadek (nie bierzesz nic)
  3. Przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności (z dobrodziejstwem inwentarza) (bierzesz wszystko, ale Twoja odpowiedzialność za długi jest ograniczona)

6 miesięcy

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć  w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli nie zawsze od dnia śmierci spadkodawcy!).

Brak oświadczenia

Teraz bardzo ważne – brak oświadczenia złożonego w ciągu 6 miesięcy powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi.

Do 2015 roku brak oświadczenia powodował przyjęcie wprost czyli wraz z odpowiedzialnością całym swoim majątkiem. Jest to bardzo korzystna zmiana. Może bowiem zdarzyć się tak, że  z różnych przyczyn złożenie oświadczenia nie dojdzie do skutku. Albo- trudno będzie wykazać datę dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Notariusz lub sąd

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub notariuszem. Warto wiedzieć, że nie może być ono odwołane. Musi to więc być przemyślana decyzja- nie można jej zmienić.

Co ciekawe jeśli ktoś jest powołany do spadku  z  testamentu  i ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy. Więcej o dziedziczeniu ustawowym zajdziesz w tym wpisie Dziedziczenie ustawowe

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *