Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Dowiedziałeś się powołaniu do spadku? Masz trzy wyjścia:
- Przyjąć spadek (bierzesz wszystko : majątek i długi)
- Odrzucić spadek (nie bierzesz nic)
- Przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności (z dobrodziejstwem inwentarza) (bierzesz wszystko, ale Twoja odpowiedzialność za długi jest ograniczona)
6 miesięcy
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli nie zawsze od dnia śmierci spadkodawcy!).
Brak oświadczenia
Teraz bardzo ważne – brak oświadczenia złożonego w ciągu 6 miesięcy powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi.
Do 2015 roku brak oświadczenia powodował przyjęcie wprost czyli wraz z odpowiedzialnością całym swoim majątkiem. Jest to bardzo korzystna zmiana. Może bowiem zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn złożenie oświadczenia nie dojdzie do skutku. Albo- trudno będzie wykazać datę dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.
Notariusz lub sąd
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub notariuszem. Warto wiedzieć, że nie może być ono odwołane. Musi to więc być przemyślana decyzja- nie można jej zmienić.
Co ciekawe jeśli ktoś jest powołany do spadku z testamentu i ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy. Więcej o dziedziczeniu ustawowym zajdziesz w tym wpisie Dziedziczenie ustawowe
Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.
A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.