Sprawy spadkowe zawsze  wiążą się kosztami. Jeśli zdecydujesz się na  wystąpienie do sądu musisz więc liczyć się z wydatkami.

Z uwagi na powszechność tych spraw i jednocześnie ich wagę, opłaty nie są zbyt wygórowane. Zawsze też można ubiegać się o zwolnienie od ponoszenia kosztów w całości lub części.

Opłacie w wysokości  100,-zł podlegają:

  1. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
  2. Wniosek o zabezpieczenie spadku
  3. Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza
  4. Wniosek o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
  5. Apelacja, skarga kasacyjna i skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku
  6. Wniosek o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu
  7. Wniosek o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu

Dział spadku

Dział spadku to już trochę większe koszty- 500,-zł. Ale zazwyczaj dzieli się majątek o znacznej wartości i dlatego tutaj opłaty są wyższe.

Warto przed wystąpieniem do sądu spróbować uzgodnić wspólną wersję działu. Jeśli wniosek zawiera zgodny projekt to opłata jest niższa i  wynosi 300,- zł.

Dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności to wydatek w wysokości 1000,-zł, a jeżeli zawiera zgodny projekt to 600 ,-zł.

Notariusz

Od aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u notariusza pobiera się opłatę w wysokości 50,-zł +VAT czyli 61,50,-zł.

Dodatkowo trzeba zapłacić:

61,50,-zł za sporządzenie protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu,

123,-zł  za spisanie protokołu dziedziczenia oraz  za sporządzenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku

6 ,-zł  za każdą stronę wypisu sporządzonych dokumentów.

Rejestr spadkowy

W sprawie dotyczącej stwierdzenia nabycia spadku dodatkowo trzeba uiścić 5 ,- zł tytułem opłaty za wpis do Rejestru Spadków.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  znajomym lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *