Jeśli należy Ci się zachowek, to proponuję najpierw  po prostu porozmawiać z zobowiązanym do zapłaty.

Ugoda

W niektórych sytuacjach to wystarczy. W celu zabezpieczenia interesów obu stron  warto zawrzeć ugodę np. w drodze aktu notarialnego.  Ugoda powinna  zawierać dokładne określenie osoby spadkodawcy, masy spadkowej oraz wysokości zachowku i sposobu jego płatności.

Często zawiera się też zapis o zrzeczeniu się wszelkich dalszych roszczeń z tego tytułu. Zabezpiecza to interesy osoby zobowiązanej do zapłaty przed sytuacją,  gdy uprawniony po otrzymaniu ustalonej kwoty występuje z kolejnymi roszczeniami.

Sąd

Jeśli jednak ten sposób okaże się nieskuteczny pozostaje Ci droga sądowa i złożenie pozwu o zapłatę zachowku.

Uwaga! Przedawnienie- 5 lat

Roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu po 5 latach :

  1. od ogłoszenia testamentu (roszczenie z tytułu zachowku)
  2. śmierci spadkodawcy (roszczenie o uzupełnienie zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny).

Oznacza to, że po upływie tego okresu nasze żądanie może być oddalone i po prostu przegramy sprawę.

Warto wiedzieć, że roszczenie z tytułu zachowku jest dziedziczne. Jednak przechodzi ono na spadkobiercę osoby uprawnionej tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku-Prawnik Rolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

2 thoughts on “Należy Ci się zachowek? Jak go uzyskać?”

  1. Dzien dobry. A co z zachowkiem jesli otrzymalem gospodarstwo w postaci darowizny dożywocia a jedyna córka darujacego by wystapila jezli nigdy nie mieli z soba kontaku oraz zadna z stron nie robila nic by kontakt miec a nazwisko ma darujacego mi i takze byly oplacane alimenty…

    1. Dzień dobry, bardzo proszę o sprecyzowanie czy chodzi o umowę darowizny czy dożywocia, ponieważ ma to kluczowe znaczenia pozdrawiam radca prawny Monika Urbanek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *