Zachowek to prawo do otrzymania określonej kwoty w przypadku, gdy zostałeś pominięty przy dziedziczeniu,  a zgodnie  z ustawą byś dziedziczył.

Warto pamiętać, że zachowek należy się także wtedy, gdy spadkodawca jeszcze przed śmiercią rozdysponował cały majątek w drodze darowizny.

Takie sytuacje często mają miejsce wśród rolników, gdyż popularne jest zapisanie gospodarstwa  np. na jedno z dzieci. Spowodowane to jest zazwyczaj chęcią pozostawienia gospodarstwa w całości. W wielu przypadkach podział na mniejsze części oznacza po prostu likwidację gospodarstwa.

Zachowek to tylko pieniądze

W ramach zachowku  może żądać wyłącznie zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Nie  można więc żądać wydania określonych przedmiotów należących do zamarłego czy części nieruchomości.

Ochrona rodziny

Sądy podkreślają, że celem instytucji zachowku jest  ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny spadkodawcy  często wbrew jego woli. W przypadku konieczności zachowku majątek otrzymany od spadkodawcy zostaje znacznie uszczuplony więc w sumie  jest to sprzeczne z wolą spadkodawcy, który przepisując majątek ma jedną osobę nie chciał dopuścić do jego podziału.

Czy zachowek należy się każdemu krewnemu? Nie!

O zachowek mogą ubiegać się tylko:

 1. Dzieci
 2. Małżonek
 3. rodzice zmarłego ,

którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Zachowek nie przysługuje osobom:

 1. wydziedziczonym w testamencie
 2. uznanym orzeczeniem sądu za niegodnych dziedziczenia
 3. które odrzuciły spadek
 4. które zawarły ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia
 5. małżonkowi, przeciwko któremu spadkodawca przed śmiercią wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione
 6. małżonkowi pozostającemu ze spadkodawcą w separacji.

Zachowek- ile Ci się należy?

 • 2/3 wartości  udziału spadkowego, który by przypadł w drodze dziedziczenia ustawowego- osoba trwale niezdolna do pracy, małoletni zstępny
 • ½  wartości udziału spadkowego, który by przypadł przy dziedziczeniu ustawowym- pozostałe osoby

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku-  Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

One thought on “Nie dostałeś nic ze spadku? Zobacz czy należy Ci się zachowek”

 1. Witam. Mąż otrzymał w darowiznie od rodziców gospodarstwo rolne wraz z budynkami w 2002 r. Ojciec męża zmarł 11 lat temu, mama jeszcze żyje. Czy po śmierci mamy siostry męża będą mogli starać się o zachowek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *