Nigdy nie dostaniesz rozwodu! Nigdy! Czy takie  groźby mają jakieś uzasadnienie i trzeba się ich obawiać?

Trwały i zupełny rozkład

Sąd rozpatrując sprawę o rozwód bada w pierwszej kolejności czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Chodzi o rozpad wszelkich więzi :

  1. duchowej i uczuciowej
  2. ekonomicznej
  3. fizycznej
  4. gospodarczej.

Pomimo sprawy o rozwód małżonkowie często mieszkają razem. Czy to wyklucza rozwód? Nie.

W tej sprawie wypowiedział się m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 maja 1955 r. – rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza; gdy jednak przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może być mimo to uznany za zupełny, jeśli utrzymanie elementów więzi gospodarczej (np. wspólnego mieszkania) wywołane zostało szczególnymi okolicznościami.

Natomiast przy ocenie czy rozkład jest trwały wystarczy przyjęcie, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.

Kiedy rozwodu nie będzie?

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny:

  1. jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków
  2. jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
  3. jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W praktyce odmowa orzeczenia rozwodu zdarza się bardzo rzadko. Trwanie w małżeństwie pomimo silnego konfliktu nie służy dobru ani małżonków ani tym bardziej dzieci. Nawet przesłanka trzecia dotycząca braku zgody małżonka niewinnego  nie jest stosowana zbyt często. Brak zgody na rozwód to zazwyczaj po prostu zemsta czy chęć odwetu i sądy raczej tego nie uznają. Nawet jeśli jest to krzywdzące dla zdradzonego i porzuconego małżonka.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku– PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *