Do pozwu o alimenty trzeba dołączyć szczegółowy spis miesięcznych wydatków na dziecko. Często sprawia to kłopot. Każdy kto ma dzieci wie, że wydatki nie są równe w każdym miesiącu. Jak z tego wybrnąć?

W spisie do sądu należy przygotować zestawienie średnich wydatków obejmujące stałe koszty jak i te nieprzewidziane lub pojawiając się raz czy dwa razy w roku (wakacje, zmiana odzieży sezonowej).

                                                                                                 

 KWOTA
Ubrania, buty
Rozrywki (w zależności od wieku dziecka)
Dojazdy do szkoły, przedszkola, na zajęcia dodatkowe, wizyty lekarskie
Leki , witaminy (przyjmowane na stałe, w trakcie chorób sezonowych)
Środki higieny osobistej, kosmetyki
Wyżywienie
Podręczniki i przybory szkolne, wyprawka
Inne wydatki związane ze szkołą, przedszkolem (korepetycje, zajęcia pozalekcyjne)
Ubezpieczenie
Wizyty lekarskie, rehabilitacja
Zabawki, gry, książki, kieszonkowe
Koszty utrzymania domu, mieszkania w przeliczeniu ma 1 osobę
Wakacje/ferie
Inne wydatki
Łącznie

Na jaką kwotę powinien być sporządzony spis? Na kwotę odzwierciedlającą rzeczywiste wydatki.Trzeba pamiętać, że rodzic, który występuje o alimenty na dziecko też powinien przyczyniać się do jego utrzymania (z uwzględnieniem osobistej opieki).

np. wysokość wnioskowanych alimentów  – 700,-zł.  Wydatki – 1000,-zł ( 300zł pokrywa rodzic, który zajmuje się dzieckiem)

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku– PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

4 thoughts on “Spis wydatków podstawą do alimentów”

  1. Jak wygląda kwestia wydatków jeśli jest kredyt hipoteczny? Wraz z córkami mieszkam w domu, który będę spłacać jeszcze 7 lat. Koszt kredytu 1000 zł/msc- mogę uwzględnić również to?

  2. Dzień dobry,
    Mieszkam z dzieckiem w domu byłego partnera, on jest u kochanki od około miesiąca. Sprzedałam mieszkanie na poczet budowy domu, w którym mieszkam. Nie jestem uwzględniona w akcie własności. Chcąc się stąd wyprowadzić jestem zmuszona wynająć mieszkanie. Koszt takiego najmu plus media, to kwota około 2-2,5 tyś. zł. Czy mogę to uwzględnić w pozwie o alimenty?

    1. Dzień dobry, koszty najmu mieszkania i kwoty uiszczane na bieżące rachunki mogą być uwzględnione w wydatkach na dziecko. Dodatkowo, warto przemyśleć kwestię odzyskania wartości nakładów, które poczyniła Pani na majątek partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *