W trakcie sprawy o rozwód sąd zobowiązany jest do rozstrzygnięcia kwestii kontaktów rodziców z dzieckiem. O tym jak wygląda wniosek o kontakty możecie przeczytać TUTAJ

Czy sąd zawsze reguluję kontakty?

Obowiązujące od 29.08.2015r. przepisy umożliwiają jednak  pozostawienie tych uzgodnień w całości rodzicom.

Możliwe to jest gdy strony postępowania rozwodowego tj. rodzice małoletniego złożą w tym zakresie zgodny wniosek.

Art. 58 §  1b kodeksu rodzinnego i opiekuńczego –  Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

Czy jest to dobre rozwiązanie? Bywa różnie.

Wiadomo, że dobre relacje rodziców i ich porozumienie zawsze służy dobru dziecka.

Jednak doświadczenie zdobyte podczas prowadzonych przeze mnie już spraw pokazuje, że niestety rzadko strony są w stanie zgodnie działać, nawet na przestrzeni długiego czasu.

Pamiętajmy bowiem, że kontakty te będą  ustalane przez kilkanaście lat,  gdy rozstający się rodzice mają małe dziecko. I to nie chodzi tylko o spotkania w weekendy, ale także uzgadnianie wszystkich świąt, urodzin  czy wakacji.

Co zrobić?

Ja zazwyczaj radzę, żeby jednak w trakcie rozwodu uregulować zakres kontaktów i sposób ich realizacji np. to kto będzie odbierał i przywoził dziecko. Strony mogą na co dzień regulować to inaczej niż orzekł sąd, jeśli będzie  taka ich  wola. A w przypadku, gdy pojawi się konflikt można wrócić do zapisów wyroku i nie ma potrzeby wszczynania kolejnego postępowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy. Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje kontaktowe są  w zakładce KONTAKT oraz panelu bocznym (lub poniżej jeśli czytasz artykuł w telefonie).

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku– PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *