Gdybym miał wiatrak na polu, mógłbym spać spokojnie. Wiatr wieje, a ja zarabiam. Tak zapewne pomyślał choć raz, niejeden posiadacz pola.

Jak to jest z wiatrakami? Czy to się opłaca? – to kolejne pytania, które padają.

Umowy dzierżawy pod farmy wiatrowe i fotowoltaikę są w ostatnich latach coraz bardziej popularne.

Pierwsza część wpisu znajduje się już na blogu- Nie daj się nabić w …panel . Pisałam tam o umowie dzierżawy pod fotowoltaikę. Czynsz, dodatkowe koszty, wpisy do księgi wieczystej, korzystanie z nieruchomości, wypowiedzenie umowy– te kwestie są wyjaśnione w tym artykule.

Nie spiesz się. Czytaj. Negocjuj.

To podstawowe zasady przy zawieraniu umów, o których  zawsze trzeba pamiętać. A już przy umowach obowiązujących  wiele lat to absolutny mus.

I to przy każdej okazji warto powtarzać, ponieważ cały czas zdarzają się sytuację, w których umowa jest podpisywana bez dokładnego zanalizowania jej treści.

Sprawdź firmę

Sprawa może banalna, ale cały czas nieoczywista. Warto przed podpisaniem umowy zrobić małe śledztwo, poczytać opinie o firmie. Sprawdzić czy firma istnieje dłużej na rynku, czy powstała miesiąc temu. To na pewno pozwoli określić jej wiarygodność.

Użytkowanie na cele rolnicze

Właściciel gruntu do dnia rozpoczęcia prac może użytkować grunt do celów rolniczych

To ważny zapis, ponieważ często od podpisania umowy do faktycznego rozpoczęcia prac mija trochę czasu. Szkoda tracić możliwość uprawy.

W tym miejscu trzeba także zadbać o koszty- ustalenie kto poniesie koszty wyłączenia gruntu z produkcji rolnej oraz koszty związane z przywróceniem gruntu do produkcji rolnej po zakończeniu budowy urządzeń lub zakończeniu umowy.

Utrata plonów- odszkodowanie

W przypadku utraty plonów albo wyrządzenia innych szkód w związku z przeprowadzeniem prac budowlanych, właściciel otrzyma odpowiednie odszkodowanie. O ile strony nie dojdą do porozumienia odnośnie warunków wypłaty odszkodowania, inwestor na swój koszt wskaże biegłego rzeczoznawcę,  który sporządzi operat szacunkowy stanowiący podstawę do wypłaty odszkodowania.

Możesz zapisać się na Newsletter. Znajomość praw dziś jest ważna jak nigdy dotąd.

Dotacje

Ważne zapisy w umowie dzierżawy dotyczą dotacji. Można z firmą wynegocjować, aby to firma pokryła koszty dotacji, które będą musiały być zwrócone w związku z rozpoczęciem inwestycji.

W przypadku, gdy w związku z budową urządzeń właściciel zmuszony zostanie do zwrotu otrzymanej dotacji, inwestor zwróci ją właścicielowi.

Podatki – kto płaci

W związku z inwestycja powstaną do zapłaty podatki i to zazwyczaj niemałe. W umowie nie może więc zabraknąć zapisu dotyczącego ich ponoszenia. Obciążenie nimi inwestora to norma. Zazwyczaj ustala się, że inwestor zwróci kwotę podatku po okazaniu decyzji o wysokości podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego.

Można też umówić się na płatny raz w roku ryczałt rozliczany po otrzymaniu decyzji o wymiarze podatku. W ten sposób właściciel uniknie konieczności wykładania pieniędzy na podatek.

Odpowiedzialność

Inwestor odpowiada za wszystkie szkody powstałe w wyniku budowy i użytkowania elektrowni wiatrowej. Dodatkowo musi posiadać ważną przez cały okres umowy umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w odpowiednim zakresie.

Zmiany wskutek COVID-19

Po wybuchu epidemii w umowach zaczęły się znowu pojawiać zapisy dotyczące siły wyższej. Zazwyczaj brzmi to tak:

Strony mogą rozwiązać umowę, jeśli wystąpi siła wyższa uniemożliwiająca realizację i trwałą eksploatację elektrowni tj. wystąpi niezależne od żadnej ze stron zdarzenie zewnętrzne, którego powstania nie dało się przewidzieć ani zapobiec przy zachowaniu należytej staranności na dzień podpisania umowy

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy.

Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje kontaktowe są  w zakładce Kontakt oraz panelu bocznym (lub poniżej jeśli czytasz artykuł w telefonie).

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *