Druk nr 866 w Sejmie nazywany jest już projektem hańby. Czy dotyczy też rolników? TAK. Dotyczy nas wszystkich
8 stycznia do Sejmu wpłynął projekt zmiany Kodeksu postępowania w sprawach w wykroczenia, który zakłada ZNIESIENIE PRAWA DO ODMOWY PRZYJĘCIA MANDATU czyli uchylenie
art. 97 § 2 który mówi, że Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego.
 
Jak będzie wyglądało postępowanie jeśli ta zmiana wejdzie w życie?
1️⃣Policjant oraz inne organy np. Inspekcja Weterynaryjna,  Powiatowa Inspekcja Pracy nakłada mandat a Ty NIE MOŻESZ ODMÓWIĆ JEGO PRZYJĘCIA .
2️⃣ W razie gdy jednak i tak odmówisz  funkcjonariusz sporządzi na mandacie odpowiednią WZMIANKĘ. I mandat uważa się za odebrany (!) .
3️⃣Co dalej? Grzywnę trzeba zapłacić nawet jak się nie zgodzisz z mandatem.
4️⃣Masz prawo odwołania się w ciągu 7 dni do sądu, ale uwaga!
Następuje tu odwrócenie dotychczasowej zasady domniemania niewinności (do tej pory koronnej zasady w postępowaniu karnym).
TO TY MUSISZ UDOWODNIĆ SWOJĄ NIEWINNOŚĆ.  DOPÓKI TEGO NIE ZROBISZ- JESTEŚ WINNY(!!!)
5️⃣Musisz zgłosić wszystkie dowody w odwołaniu. Później już nie będzie takiej możliwości. Czyli masz tylko 7 dni na zebranie WSZYSTKICH dowodów. I znowu uwaga!Sąd może rozstrzygnąć również na Twoją niekorzyść.
Chcesz wiedzieć o ważnych dla Ciebie zmianach w prawie? Zapisz się na newsletter
Z uzasadnienia projektu wynika, że powodem zmian był fakt, że większość osób, która nie przyjmowała mandatów i tak była skazywana przez sąd. Czy jest to prawdziwy powód? Wątpię.  Nakładanie mandatów na protestujących w ostatnich miesiącach- także rolników stało się nagminne. Nie jest to raczej przypadek, że akurat teraz próbuje się wprowadzić tak niekorzystne dla obywateli zmiany.

 

One thought on “Zmiana w mandatach uderzy w rolników”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *