Status DOMOWNIKA rolnika powoduje uzyskanie szeregu uprawnień. Przede wszystkim w zakresie możliwości ubezpieczenia w KRUS. Kto zalicza się do tej grupy?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników domownik to osoba bliska rolnikowi, która:

  1. ukończyła 16 lat
  2. pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie
  3. stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Stała praca

Najwięcej kontrowersji budzi określenie ostatniej z przesłanek czyli „stale pracuje”. Co to właściwie oznacza?

Jak uznają sądy, Słowo “stale” nie powinno być utożsamiane z codzienną pracą w gospodarstwie rolnym, lecz z wykonywaniem wszystkich prac wskazanych przez prowadzącego gospodarstwo w rozmiarze podyktowanym potrzebami gospodarstwa i terminami wykonywania tych prac z użyciem niezbędnego sprzętu. Związane jest zatem co najmniej z gotowością do wykonywania pracy rolniczej w wymiarze niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa- wyrok  Sądu Apelacyjnego w Lublinie z   9.06.2021r., III AUa 267/20 .

Warto podkreślić, że istotny jest element „gotowości” do wykonywania pracy w gospodarstwie. Ten element dyspozycyjności domownika potwierdza również wymóg zamieszkania domownika na terenie gospodarstwa lub w pobliżu, czyli w takiej odległości, która umożliwia jak najszybsze dotarcie na teren gospodarstwa, jeżeli zajdzie taka potrzeba i świadczenia na rzecz gospodarstwa osoby bliskiej pracy w wymiarze czasu niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa rolnego. (wyrok z  27.10.2020 r. NSA)

Tym samym np. osoba przebywająca  za granicą i pojawiająca się okazjonalnie na terenie gospodarstwa  nie spełnia przesłanki uznania jej za domownika i przyznania chociażby możliwości ubezpieczenia w KRUS.

Przy okazji można dodać, że Doraźna pomoc, zwyczajowo świadczona przez członków rodziny rolnika, nie stanowi stałej pracy w gospodarstwie rolnym wpływającej na wysokość wysługi lat ustalanej dla celów pracowniczychwyrok z 28.03.2019r. WSA w Krakowie, III SA/Kr 1283/18.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  Prawna Akademia Rolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

pozdrawiam serdecznie radca prawny Monika Urbanek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *