Umowa  dzierżawy idealna…..Czy w ogóle jest taki dokument?Jeśli idealna to dla kogo? Dla właściciela gruntu, dla inwestora? A może dla obu stron? To oczywiście byłaby sytuacja idealna, ale umówmy się…mało prawdopodobna.

Skąd taki temat? Z życia i przebiegu ostatniej konsultacji w sprawie umowy. Praca nad umową trwała długo, efekt nie jest w 100% zadowalający, chociaż moim zdaniem w dużym stopniu zabezpiecza właściciela. Jest to naprawdę dobra umowa. Ale czy idealna?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że umowa idealna nie będzie idealna dla każdego. Bo każdy nadaje priorytet innej kwestii.

Dla jednej osoby tym priorytetem będzie uzyskana stawka za zajęty pod elektrownię hektar gruntu, dla innej zabezpieczenia płatności czy rozbiórki, a jeszcze dla kolejnej kwestia ubezpieczenia i wydzielenia geodezyjnego elektrowni.

Dlatego zazwyczaj rozmawiam z Klientem jakie ma plany, czy nieruchomość będąca przedmiotem dzierżawy to tylko część gospodarstwa itp. Te kwestie są naprawdę ważne.

Właściciel przed przystąpieniem do rozmów z inwestorem musi wiedzieć co jest dla niego numerem 1 i czego nie dopuści w toku negocjacji. Pieniądze, gwarancja bezpieczeństwa czy może jeszcze coś zupełnie innego. Po ustaleniu tych priorytetów możemy dążyć do  umowy idealnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy. Umowami dzierżawy zajmuję się od 10 lat. Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej lub pomocy przy zawarciu umowy to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje znajdziesz w  zakładce    Fotowoltaika i wiatraki -Dzierżawa

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  Prawna Akademia Rolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

pozdrawiam serdecznie radca prawny Monika Urbanek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *