zachowek

Zachowek czy zachówek?

Błagam. Tylko nie ZACHÓWEK. Nie wiem czy to jest kwestia danego regionu, ale już kilka razy spotkałam się z tym, że Klienci pytają o ZACHÓWEK. To jeszcze raz- jest tylko ZACHOWEK. Zachówku nie ma. Warto zwracać uwagę na poprawność językową, zwłaszcza w tak ważnych sprawach jak prawo spadkowe.

PS.  Dla tych, którzy nie są pewni, co to jest zachowek: to świadczenie pieniężne dla najbliższych osób pominiętych w testamencie lub dla tych, którzy nie dostali nic w drodze darowizny. Jest to mechanizm prawny mający na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny, którzy mogliby zostać pominięci w rozdziale majątku zmarłego.
🟢Komu przysługuje ZACHOWEK?
Zachowek przysługuje dzieciom, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego, ale tylko w sytuacji, kiedy byliby powołani do spadku na podstawie dziedziczenia ustawowego.
🟢Komu nie przysługuje ZACHOWEK?

👉wydziedziczonym w testamencie

👉uznanym orzeczeniem sądu za niegodnych dziedziczenia

👉które odrzuciły spadek

👉które zawarły ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia

👉małżonkowi, przeciwko któremu spadkodawca przed śmiercią wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione

👉małżonkowi pozostającemu ze spadkodawcą w separacji

Dochodzenie zachowku to proces bardzo skomplikowany, jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej w tym zakresie zadzwoń lub napisz do mnie wiadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *