Potrzebujesz pomocy przy pracy sezonowej? Sprawdź czy możesz skorzystać z umowy o pomocy przy zbiorach.

Już od ponad dwóch lat obowiązują przepisy pozwalające rolnikowi zatrudniać do prac sezonowych na podstawie tzw. umowy o pomocy przy zbiorach.

Wzajemne świadczenia stron-  rolnik/pomocnik

Pomocnik wykonuje pracę  w określonym miejscu w gospodarstwie i przez określony czas. Musi świadczyć pomoc osobiście, nie może go nikt zastąpić.Rolnik zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia. Zapewnia też  niezbędne narzędzia do pracy.

Uwaga! Ta umowa nie jest dla każdego

Umowa nie może być wykorzystana przy wszystkich pracach. Dotyczy bowiem tylko pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Szczegółowy wykaz produktów rolnych  znajdziecie  TUTAJ

Co może robić pomocnik?

  1. zbierać chmiel, owoce, warzywa, tytoń, zioła lub rośliny zielarskie
  2. usuwać zbędne części roślin
  3. klasyfikować lub sortować  zerwane  lub zebrane  chmiel, owoce, warzywa, tytoń, zioła lub rośliny zielarskie lub wykonywać  inne czynności mające na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związane z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Co ważne- pomocnikiem może być osoba pełnoletnia – obywatel Polski lub cudzoziemiec.

Podstawowe elementy umowy

Umowa o pomocy przy zbiorach powinna być zawarta na piśmie. Musi  zawierać zakres czynności oraz  dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy, jeśli jest inny niż dzień zawarcia umowy.

Dodatkowo konieczne są elementy takie jak w przypadku innych umów- oznaczenie stron, miejsce i data zawarcia, określenie wynagrodzenia, warunków wypowiedzenia.

Załącznikiem do umowy jest także oświadczenie pomocnika. Zawiera ono informację  o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie świadczył pomoc przy zbiorach  na  podstawie umów o pomocy zawartych z innymi rolnikami.

Pomocnik  w ciągu roku kalendarzowego może świadczyć pomoc w ramach tej umowy  maksymalnie przez 180 dni w roku.

KRUS udostępnił wzór umowy, z którego można skorzystać WZÓR UMOWY

Zgłoszenie do KRUS

Rolnik musi zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy.  Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS obejmuje:

  1. ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie- 42zł /miesiąc
  2. ubezpieczenie zdrowotne – składka jest różna za poszczególne miesiące: za okres od czerwca do września wynosi po  161,-zł,

Do ubezpieczenia zdrowotnego nie można zgłosić członków rodziny pomocnika.

W związku ze zgłoszeniem do ubezpieczenia pomocnik w okresie obowiązywania umowy ma prawo do opieki zdrowotnej oraz do jednorazowego odszkodowania,  gdyby doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnika i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

 

 

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *