Mam gospodarstwo rolne i chcę otworzyć dodatkową działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem. Czy mogę nadal pozostać w KRUS ? – to często zadawane pytanie przez przedsiębiorczych rolników.
Podejmujesz pozarolniczą działalność gospodarczą? Możesz nadal pozostać w KRUS, ale pamiętaj, że trzeba spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim musisz:
- podlegać ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy (gospodarstwo ponad 1 ha przeliczeniowy lub dział specjalny) nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata,
- złożyć oświadczenie do KRUS o kontynuowaniu ubezpieczenia w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności . Wzór formularza jest dostępny na stronie KRUS. Kliknij i pobierz.
- nadal prowadzić działalność rolniczą w gospodarstwie obejmującym obszar powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym
Dodatkowo nie możesz:
- być pracownikiem
- mieć emerytury, renty, świadczeń z ubezpieczeń społecznych
- zapłacić podatku dochodowego za poprzedni rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie wyższej niż 3540 zł (stawka obowiązująca w 2020 roku)
Zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenie składa się wraz z oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia.
Uwaga!
Po rozpoczęciu działalności zaświadczenie do Urzędu Skarbowego albo oświadczenie, że nie został przekroczony próg kwoty podatku należy składać do KRUS co roku do 31 maja. Nieprzekroczenie ustalanej co roku kwoty jest warunkiem pozostania w KRUS. Kwoty ustalane w poszczególnych latach można sprawdzić TUTAJ
Ile ostatecznie zapłaci przedsiębiorczy rolnik?
Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność zapłaci podwójną składkę emerytalno – rentową. Wysokość pozostałych składek – na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie pozostanie bez zmian.
Całość składek jako koszt w działalności?
Do kosztów uzyskania przychodu z działalności będzie można zaliczyć tylko część składki czyli tzw. „drugą” składkę emerytalno -rentową.
Pozostałe składki nie pozostają w związku z prowadzoną działalnością. Obowiązek ich uiszczenia istnieje bowiem niezależnie od tego czy rolnik prowadzi działalność czy nie.
Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.
A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę „Lubię to” poniżej tekstu lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku- Prawnik Rolnikai bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.