Jak ustalić wysokość czynszu dzierżawnego w obecnych niepewnych czasach?

➡️Umowy dzierżawy pod fotowoltaikę czy wiatraki to umowy, które w większości zakładają rozpoczęcie budowy za kilka lat. ➡️Wysokość czynszu określana jest dzisiaj.

➡️Zapisy dotyczące waloryzacji nawet te które zakładają waloryzację od następnego roku po zawarciu umowy nie dają pełnego bezpieczeństwa. Słaba sytuacja gospodarcza i polityczna powoduje dużą niepewność.

Czy jest możliwe zawarcie teraz umowy z zapisem, że wysokość czynszu zostanie określona w momencie rozpoczęcia budowy?

🔴 Raczej nie.⚠️ To by było dla firm inwestujących zbyt duże ryzyko ponieważ musiałaby ponieść koszty związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania wszystkich pozwoleń bez gwarancji rozpoczęcia inwestycji. Straciłyby też czas, który ma swoją wartość.

❗Moim zdaniem byłoby to możliwe w przypadku określenia odpowiednio wysokich odszkodowań w przypadku niesfinalizowania umowy. Ale to raczej nie byłoby opłacalne dla właściciela gruntów. ➡️Jeśli macie inne doświadczenia dajcie koniecznie znać.⬅️

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy. Umowami dzierżawy zajmuję się od 10 lat. Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej lub pomocy przy zawarciu umowy to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje kontaktowe są  w zakładce Kontakt oraz panelu bocznym (lub poniżej jeśli czytasz artykuł w telefonie) w zakładce  OFERTA

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  Prawna Akademia Rolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

pozdrawiam serdecznie radca prawny Monika Urbanek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *