Czy po rozwodzie można zmienić nazwisko? Czy małżonek może  pozbawić nazwiska byłą żonę czy męża? To często zadawane pytania. 

Po orzeczeniu rozwodu można zostawić nazwisko, które nosiło w trakcie małżeństwa. Zazwyczaj dotyczy to kobiet, chociaż coraz częściej zdarzają się sytuację, że to mężczyzna przyjmuje nazwisko kobiety. Jakie  są możliwości?

11zł i załatwione

W terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód trzeba złożyć w urzędzie stanu cywilnego (przed kierownikiem tego urzędu) oświadczenie o powrocie do poprzedniego nazwiska.

Uwaga na termin- 3 miesiące

Warto pamiętać, że wyrok dotyczący rozwodu może być zaskarżony tylko w części- np. w zakresie kosztów procesu czy alimentów. W takiej sytuacji pozostałe rozstrzygnięcia-   także dotyczące  rozwodu uprawomocnią się. Pomimo  trwania dalej procesu w zaskarżonej części zacznie więc bieg termin 3 miesięcy na zmianę nazwiska.

Opłata za złożenie oświadczenia  wynosi 11 zł.

Czy można pozbawić nazwiska drugiego małżonka?

Zdarza się, że skłóceni małżonkowie odgrażają się – zabiorę Ci moje nazwisko! Nie masz prawa go nosić! Czy jest to możliwe?

W świetle obowiązujących przepisów – nie. Po pierwsze- zmiana nazwiska po rozwodzie jest prawem, a nie obowiązkiem. Po drugie zależy to tylko od  decyzji osoby, która chce wrócić do poprzedniego nazwiska.

Czyli jeśli po rozwodzie ktoś nie chce zmieniać nazwiska na swoje rodowe, drugiej stronie pozostaje się z tym pogodzić.

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku– PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *