Fotowoltaika to nie tylko wielkie farmy ale także przydomowe instalacje. Zawierając umowę – której koszt to często minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych należy zachować szczególną ostrożność.

Niestety firmy oferujące swoje usługi nie zawsze działają prawidłowo z zachowaniem wszystkich praw przysługujących klientom. Uchybienia są na tyle poważne, że sprawą zainteresował się UOKiK.

Jak wynika z informacji udostępnionej na stronie urzędu, najwięcej zgłoszeń dotyczy:

  1.  utrudnienia  odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem i obciążania konsumentów kosztami w takiej sytuacji,
  2.  braku terminu wykonania usługi
  3. wprowadzania w błąd w zakresie łącznych kosztów.

Ponad 120 skarg

Łącznie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zanotował ponad 120 skarg związanych z fotowoltaiką.

Także do kancelarii wpłynęło w ostatnich tygodniach kilka spraw, w których klienci byli zastraszani poniesieniem wysokich opłat w przypadku odstąpienia. Jest to więc coraz bardziej powszechny problem.

Będą kary?

Tomasz Chróstny- Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK poinformował , że urząd prowadzi 10 postępowań wyjaśniających.  Dwóm spółkom ( FG Energy oraz  Krajowy Projekt Energetyczny)  postawiono zarzuty dotyczące głównie utrudniania odstąpienia od umowy i związanych z tym kosztów.

Warto wiedzieć, że za każdą praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów kara do 10 proc. rocznego obrotu. Jest to więc kara jak najbardziej dotkliwa.

Jakie problemy wziął pod lupę UOKiK

Zgodnie z prawem konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Bez ponoszenia kosztów. W umowach znajdują się jednak czasami zapisy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają odstąpienie np. bezpłatny audyt, który w przypadku odstąpienia nie jest bezpłatny, brak formularza odstąpienia, rzekome natychmiastowe rozpoczęcie prac i utrata możliwości odstąpienia od umowy.

Kolejnym problemem jest nieustalanie terminu wykonania usługi lub możliwość wielokrotnej zmiany tego terminu, ograniczanie uprawnień z rękojmi.

Znaj i korzystaj ze swoich praw

Jak wspomniałam na początku i zawsze to powtarzam konieczne jest weryfikowanie ofert, czytanie umów. Warto też przed podpisaniem umowy po prostu sprawdzić firmę, opinie innych klientów.  Zawsze masz prawo do pełnej i rzetelnej informacji.

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy. Umowami dzierżawy zajmuję się od 10 lat. Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej lub pomocy przy zawarciu umowy to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje kontaktowe są  w zakładce Kontakt oraz panelu bocznym (lub poniżej jeśli czytasz artykuł w telefonie) w zakładce  OFERTA

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  Prawna Akademia Rolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

pozdrawiam serdecznie radca prawny Monika Urbanek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *