zachowek

Sprawy o zachowek to sprawy o pieniądze. Bomba emocji i niejednoznacznych przepisów. Jak wycenić składniki majątku, które zostały już sprzedane?

W dzisiejszych czasach, kiedy kwestie spadkowe stają się coraz bardziej skomplikowane, wiele osób zastanawia się, jakie prawa mają wobec spadku, który został im przekazany lub od którego zostali wyłączeni. Często dochodzi do sytuacji, w których spadkobiercy nie są pewni, jakie mają prawa i jakie obowiązki ciążą na nich w związku z otrzymanym majątkiem. Właśnie w takich momentach pojawia się pytanie o zachowek, czyli część spadku, która przysługuje osobie, która została pominięta w testamencie, ale która z mocy prawa ma prawo do pewnej części spadku.

„Jeżeli darowane przedmioty (nieruchomości) zostały zbyte lub wywłaszczone i obdarowany uzyskał z tego tytułu określony ekwiwalent, to właśnie ten ekwiwalent jest miernikiem przysporzenia, jakie uzyskał od spadkodawcy i to on powinien być doliczony do masy spadkowej, nie zaś hipotetycznie określona wartość nieruchomości.”- tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 11 czerwca 2021r.

To ważne, ponieważ to orzeczenie może Cię uchronić przed spłatą. Sąd ustalając zachowek nie będzie więc brał pod uwagę ceny, którą mógłbyś teoretycznie uzyskać, ale tą, którą otrzymałeś.

Jeżeli szukasz rozwiązania swojego problemu prawnego,  napisz do mnie i umów się na konsultację lub zadzwoń.

Więcej informacji na temat zachowku znajdziesz w tych wpisach:

✅Nowe orzeczenia sądów dotyczące zachowku – Prawna Akademia Rolnika (prawnikrolnika.pl)

✅Nie dostałeś nic ze spadku? Zobacz czy należy Ci się zachowek – Prawna Akademia Rolnika (prawnikrolnika.pl)

✅Należy Ci się zachowek? Jak go uzyskać? – Prawna Akademia Rolnika (prawnikrolnika.pl)

✅Zachowek- czy zawsze trzeba płacić? – Prawna Akademia Rolnika (prawnikrolnika.pl)

✅Czy można zrzec się zachowku? – Prawna Akademia Rolnika (prawnikrolnika.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *